Explore Houses Infrastructure Staff profile Login Notice Board Contact Us Home

Deepika English Medium School

About Us Academics ADMISSION Co-curricular activities Hall of Fame For Parents


Hall of Fame

Academics
Laurels Won by Deepikans
(2007-08)- Olympiad
TOPPERS OF THE SCHOOL
CLASS - XII
(SCIENCE)
TOPPERS OF THE SCHOOL
CLASS - XII
( COMMERCE)
TOPPERS OF THE SCHOOL
CLASS - X







.
National Cadete corps

National Cadet Corps




In the year 1997 NCC JD army wings camp into existence with the raising of jn- 2003.

As we know the motto of NCC is unity and discipline

It develops qualities of character, courage, commandership, discipline, leadership, secular outlook spirit of adventure, sportsmanship and ideal of selfless services among the youth to make them useful citizens.

From 1997 to 2005 the cadets of our unit have taken up tremendous and active participation in various camps and have out shown the rest and stood distinguished in the crowd.

Sports

Sports




Sports talent scholarship from Directorate of Sports and Youth Services
In 2008-09 in Throwball In 2009-10
  • Jyotirmay Gayan
  • Debi Prasad swain
  • Academics

    Laurels Won by Deepikans (2007-08)- Olympiad

    In the 10th National Science - 2007 - the following students have been
    awarded cash awards by the Olympiad Foundation, for their meritorious performance

    » Saswati Sadual (Class VIII) - Rs 250/-
    » Anwesha Mohanty (Class IX) - Rs 250/-

    In the 7th National Cyber Olympiad - 2007

    Vishnu Pandey

    of class XII has been awarded a cash prize of Rs 2,100/- for his meritoriously performance.

    The NSTSE - organized by the Unified Council, 2008

    Priyambada Mohanty

    of Class XII with an All-India rank of 96 (ie. less than 100), has been adjudged as a National Topper by the Council.

    Also in the NSTSE, Unified Council - 2008

    Chinmoy Samant of Class VII has secured 79% marks and his performance has been adjudged EXCELLENT by the Council.

    Soumya shree Bahalia

    of Class XII has been awarded scholarship of Rs 12,000/- by Indian Oil Corporation for securing the first position in Class X in the C.B.S.E board examination - 2007.

    Pratyusha Priyadershini,

    who had passed Class XII in 2007, has been adjudged as an Indian Oil Scholar for her 0.1% certificate performance in the C.B.S.E board examination - 2007 ( having secured 100% marks in Biology ) She was also honoured by the C.B.S.E board with separate cash award, Gold medal and certificate for the same meritorious performance.

    Deepika school bagged the Champion's Trophy in the Inter-School Science Exhibition organized by Rajasthan Yuva Munch in September, 2008. The following students had won prizes in the same

    Class: XI
    » Richa Agarwal
    » Shikha Rathore
    » Anindya. S. Nag

    Class: X
    » Monalisa Behera
    » Kranti Titikshya Samal

    Class: VI
    » Debabrata Mohanty
    » Chiral Ku. Pradhan

    Class: IV
    » B.Minalee
    TOPPERS OF THE SCHOOL IN AISSCE - SCIENCE
    ( CLASS - XII )
    YEARNAME OF THE STUDENTS%AGE
    1987 Sunita Mishra 74.2
    1988C.K. Vinod 81.0
    1989Sudipta Bhowmik 77.8
    1990N. Arun 80.2
    1991Moumita Bose 79.6
    1992Y. Bhansal 81.6
    1993A. Chandra 88.2
    1994Shramik Sengupta 85.0
    1995Debashish Mohanty 88.0
    1996Amrit Nair 82.0
    1997Arpita Bisoy 91.8
    1998Manisha Bajaj 89.4
    1999Manikanth Mohan 90.2
    2000Shailaja Tibrewal 92.2
    2001Pratibha Bajaj 90.2
    2001Snigdha Srabani Singh 90.2
    2002Rahul Lath 95.2
    2003Debaraj Roy 90.8
    2004Abhinav Sarangi 90.6
    2005Sangeeta Patel 92.6
    2006Swagatika Priyadarshini 93.2
    2007Pratyusha Priyadarshini 95.2
    2008Rajlaxmi Choudhury 94.0
    2009Somanath Mohapatra 93.8
    2010Vivek Mohanty 95.8
    TOPPERS OF THE SCHOOL IN AISSCE
    ( CLASS - XII ) CBSE ( COMMERCE)
    YEARNAME OF THE STUDENTS%AGE
    1996 Gargi Dutta 80.0
    1997 Praveen Kumar Garg82.4
    1998Sutapa Sarkar85.8
    1999Seema Chandak 81.8
    2000Sasmiti Giri 86.2
    2001Bibhudutta Pani87.2
    2002Snehal Sanghvi 84.2
    2003Archan Patnaik 83.8
    2004Rajiv Agarwal 82.8
    2005Mousumi Mukherjee 80.0
    2006Bajrang Kandila 88.2
    2007Shital Kumari Jain 87.4
    2008Ruchi Kabra 85.8
    2009Gourav Garg 89.6
    2010Jasmeet Kaur 85.6
    TOPPERS OF THE SCHOOL IN AISSE
    ( CLASS - X ) CBSE
    YEARNAME OF THE STUDENTS%AGE
    1985 R. Shankar 79.6
    1986 Ashish T. 81.0
    1987 Satyajit K 80.8
    1988Dipankar Das 77.4
    1989Supriyo Bose 83.4
    1990Debasmita M. 83.4
    1991M.R.Deepti 85.8
    1992Snehasis Dutta 84.6
    1993Priyanka 88.6
    1994Amrit Nair 86.6
    1995Manas Mishra 92.6
    1996Vedamati Sahu 89.0
    1997Kaushik Dash 91.6
    1998Lopamudra Jena 89.0
    1999Snigdha S. Singh 91.6
    2000Bhawana Goel 92.4
    2001Prateek Kr. Mishra 93.4
    2002Aditi Chatterjee 89.6
    2003Satish Singh 93.4
    2004Mahasweta Bhuyan 92.8
    2004Swapna Samir Shukla 92.8
    2005Soubhagya Sutar 94.0
    2006Rupali Dash 94.4
    2007Soumyashree Bahalia 96.8
    2008Choudhury Neha Dash 95.8
    2009Manas Bhowmik94.0
    2009Hemanta Kr. Agarwal94.0
    2010B. Minalee10 pts
    Tapaswini Marandi 10 pts
    TOPPERS OF THE SCHOOL IN NATIONAL/INTERNATIONAL LEVEL
    YEARNAME OF THE STUDENTSRankORGANISATION
    1997Nilesh Dalvi 91.8International Maths Olympiad
    1998Manisha Bajaj 89.4Awarded Scholarship by N.C.S.T.C., Govt. of India
    2007Pratyusha Priyadarshini 95.2Awarded by Deptt. Of Biotechnology, Ministry of Sc and Tecnology, Govt. of India





    Achievements of Deepikans (2009-2010)

    In the first round of 9th National Cyber Olympiad (qualified for 2nd round)

    Rakesh Mohapatra of Class 8
    Sambit Ghadai of Class 12

    In the first round of 12th National Science Olympiad

    Chandan Jena of Class 6
    Abhishek Dhal of Class 7
    Rakesh Mohapatra of Class 8 (for IInd round)
    Shravani Sahani of Class 9
    Natasha Pradhan of class 10
    Anwesha Mohanty of class 10 (appeared)
    Sangeeta Mohanty of class 12 (for IInd round)
    Subhashree Jena of class 12 (appeared) – (for IInd round)

    In the first round of 3rd International Maths Olympiad (Got Math Genius medal - qualified for IInd round)

    Rakesh Mohapatra of Class 8
    Abhijeet Panda of class 12

    Results of IInd Round

    NCO

    Rakesh Mohapatra (class-8) - (All India rank 46)
    Md. Hussain (Class-5) (All India rank- 33)
    Shurti Sadual (Class-5) (All India rank- 313)
    Rohit Kumar Prasad (Class-5) (All India rank- 118)

    NSO

    Rakesh Mohapatra (Class-8) (All India rank- 361)
    Sangeeta Mohanty (Class-12) (All India rank- 367)
    Subhashree Jena (Class-XII – appeared) (All India rank – 123)
    Md. Hussain (Class-5) (All India rank -17)
    Rohit Kumar Prasad (Class-5) (All India rank- 158)

    IMO

    Rakesh Mohapatra (Class-8) (International rank- 60)
    Chinmoy Samant (Class-9) (International rank- 123)
    Md. Hussain (Class-5) (International rank- 28)

    NIT had conducted Chemistry Talent Search Exam in February 7th, 2010

    Following students of our school have brought laurels:

    Abhijeet Panda (Class-12) - 2nd Position
    Debmalya Mallick (Class-12) - 3rd Position
    Sandeep Sahoo (Class-12) - Consolation Prizes
    Sandeep Barua (Class-12) - Consolation Prizes

    NIT had conducted Mathematics Talent Search Exam on April 4th, 2010

    Following students of our school have brought laurels:

    Chinmoy Samant (Class-9) - School topper in Junior category
    Abhijeet Panda (Class-12) - 3rd rank and school topper
    Sandip Kumar Nayak (Class-12) - 4th rank in the 14th National Children's Science -2006

    3 teams of our school

    One from class VIII and two from class XII had been selected to represent our school, at the State Level Of these, one team of Class XII got selected to represent Deepika. E.M. School, at the National level, held at Gangtok, Sikkim from 27th to 31st December, 2006
    The Program was presided over by our then Honourable President, Mr. A.P.J Abdul Kalam
    Topic was - Effect of easily available Chemicals/Pesticides on insect pests.
    Guide teacher - Ms. Piyali Chatterjee (P.G.T., BIOLOGY)
    Group Leader - Miss Varsha Paul

    Team members

    Pragati Kakar               Manikesh Mishra
    Prince Choudhury       Sitesh Kumar Goel

    9th NCO 2009-2010

    Selected for 2nd Round

    Rakesh Mahapatra
    Sambit Ghadai
    IInd LEVEL EXAMINATION ALL INDIA RANK
    Rakesh Mahapatra 46